środa, 5 grudnia 2012

Witam wszystkich na miom blogu o koniach mam nadzieję że wy równierz lubicie te piękne zwierzęta tak jak ja. Na moim blogu przedstawiłam głowne rasy koni mam nadzieję że spodoba wam się mój blog. Bardzo proszę o dawanie komentarzy:)

Konie- ssaki  nieparzystokopytnye z rodziny koniowatych. Koń został udomowiony prawdopodobnie na terenie północnego Kazachstanu w okresie kultury Botai tj. około 3,5 tys. lat p.n.e. Przodkami koni orientalnych, od których pochodzą konie gorącokrwiste, były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan; konie zimnokrwiste pochodzą natomiast od konia leśnego z Północnej Europy. Koń Przewalskiego jest obecnie jedynym przedstawicielem gatunku koni dzikich. Rasa konik polski wykazuje bardzo duże podobieństwo do tarpana, lecz nie jest genetycznie tą samą rasą (chociaż poza Polską koniki polskie bywają określane mianem tarpan). W styczniu 2007 zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Harvarda poinformował, że stworzył wstępną mapę genomu konia.
Niegdyś najpopularniejsze zwierzę pociągowe, następnie wyparte przez maszyny (zob. traktor, kombajn). Dziś używany w celach rekreacyjnych i sportowych, jako zwierzę pociągowe – jedynie w biedniejszych gospodarstwach. Przeciętna długość życia koni wynosi 25-30 lat. Wysokość konia mierzy się w kłębie specjalną laską zoometryczną.

Rasy koni:
ANGLOARAB:
WYSOKOŚĆ: 155- 162 cm
WYGLĄD: Jest to eleganci, szlachetny, lekki lub średnio masywny koń wierzchowy. Charakteryzuje się szlachetną suchą głową araba. Występują wszystkie maści podstawowe.
KRAJ POCHODZENIA: Francja
INNE: Konie tej rasy powstały ze skrzyżowania koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. Celem tej hodowli było otrzymanie dzielnego konia do sportu jeździeckiego i wyścigów, obdarzonego zaletami obu tych ras. Aby koń tej rasy mógł być wpisany do księgi stadnej musi posiadać minimum 25% czystej krwi arabskiej.

ANGLIK (KOŃ PEŁNEJ KRWI ANGIELSKIEJ, FOLBUT):
WYSOKOŚĆ: 160- 170 cm
WYGLĄD: Koń wysoko nożny o szlachetnej konsystencji i suchej głowie. Budowa ciała- lekka, sierść krótka i delikatna.
KRAJ POCHODZENIA: Anglia
INNE: Wszystkie konie tej rasy, selekcjonowanej w kierunku dzielności wyścigowej (największej szybkości w galopie) wywodzą się od trzech ogierów orientalnych ( Gogolphin Barb, Darley Arabiani Byerley Turk) i około 500 klaczy. Konie tej rasy na krótkich dystansach osiągają prędkość 70 km/h.

ANDALUZYJSKI KOŃ:
WYSOKOŚĆ: 155- 160 cm
WYGLĄD: Koń średniej wielkości o wysokim osadzeniu szyi. Występuje prosty profil głowy i często bardzo pofalowana grzywa. Najczęściej siwe, ale także gniade, izabelowate i kare.
KRAJ POCHODZENIA: Hiszpania
INNE: Oficjalna nazwa koni andaluzyjskich brzmi "Pura Raza Espanola" czyli czysta krew hiszpańska. Konie tej rasy często są używane na corridach.

APPALOOSA:
WYSOKOŚĆ: 145-165 cm
WYGLĄD: Silny koń o sylwetce dającej się wpisać w kwadrat. Posiada małą szlachetną głowę i silne kończyny tylne. Głównie maść tarantowata od właściwych tarantów do koni czapraczano-tarantowatych. Często występuje żabi pysk i rybie oko oraz pręgowane kopyta.
KRAJ POCHODZENIA: USA


ARAB:
WYSOKOŚĆ: ok.150 cm
WYGLĄD: Koń bardzo szlachetny i elegancki, o lekkiej budowie ciała. Bardzo często występuje wysokie osadzenie ogona. Sylwetkę arabów można wpisać w kwadrat. Posiadają małą, suchą głowę - często o profilu szczupaczym.
KRAJ POCHODZENIA: Emiraty Arabskie
INNE: Według legendy rasa ta wywodzi się od pięciu klaczy Mahometa, które usłuchały jego wezwania gdy odwołaj je od wodopoju. Konie arabskie są bardzo wytrzymałe i mało wymagające. Bardzo szybkie w galopie i świetne na długich dystansach.

KUC CAMARGUE:
WYSOKOŚĆ: 135- 145 cm
WYGLĄD: Koń o mocnej budowie ciała i sylwetce dającej się wpisać w kwadrat. Występuje wysoko osadzona szyja. Głowa duża o prostym profilu i małych uszach. U ogierów grzywa falująca, u klaczy gładka. Maść siwa.
KRAJ POCHODZENIA: Południowa Francja
INNE: Konie Camargue należą do najstarszych ras na świecie. Pochodzą z południa Francji gdzie żyją na wolności w stadach zwanych manadami. Są typowymi końmi Francuskich pasterzy. Świetnie nadają się do sportu jeździeckiego.


FRYZ (Koń Fryzyjski):
WYSOKOŚĆ: ok.160 cm
WYGLĄD: Efektowny dość masywny koń o wysoko osadzonej, silnie umięśnionej, grubej szyi. Maść zawsze kara. Profil głowy prosty, czasami lekko garbonosy.

KRAJ POCHODZENIA: Dania, Niemcy, Holandia
INNE: Jest to bardzo stara rasa. Już w czasach baroku podziwiano ujeżdżenie tych koni wedle klasycznej szkoły. Za szczególną zaletę tych zwierząt uznano dużą energię i swobodę ruchu mimo dużej masy.

HANOWER:
WYSOKOŚĆ: 162- 175 cm
WYGLĄD: Elegancki koń gorącokrwisty o harmonijnej budowie ciała. Występują wszystkie rodzaje maści, znakowane piętnem.
KRAJ POCHODZENIA: Niemcy (Dolna Saksonia)
INNE: Konie tej rasy dosyć wcześnie zaczęto krzyżować z końmi pełnej krwi angielskiej. Obecnie Hanowery są uważane za wspaniałe, nowoczesne konie do sportu jeździeckiego.



HUCUŁ:
WYSOKOŚĆ: 135 - 140 cm
WYGLĄD: Koń o solidnym kośćcu, szlachetnej sylwetce i suchych ścięgnach i stawach nóg. Najczęściej gniady, kary lub bułany, choć często także srokaty, kasztanowaty i myszaty. Często występuje ciemna pręga przez grzbiet.
KRAJ POCHODZENIA: Polska, Słowacja
INNE: Po wyglądzie hucułów można wyraźnie poznać że pochodzą od tarpana. Rasę tę- klasycznego konia górskiego wytworzono na Bukowinie oraz we Wschodnich Karpatach.
rekreacyjne wierzchowce.

NEW FORREST
WYSOKOŚĆ: 135 - 148 cm
WYGLĄD: Średnio ciężki kuc o muskularnym ciele. Głowa pełna wyrazu, z dużymi oczami. Umaszczenie najczęściej gniade. Dopuszczalne są również inne maści z wyjątkiem srokatej.
KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania
INNE: Ojczyzną kuców tej rasy jest New Forrest w południowej Anglii, gdzie żyją na wolności po dziś dzień. Kuce te mają efektowny ruch, łagodne usposobienie i spokojny charakter.

KUC POTTOK
WYSOKOŚĆ: 115 - 147 cm
WYGLĄD: Kuc górski średniej miary o delikatnych, suchych kończynach. Grzywa jest bujna, występują szczotki pęcinowe. Głowa często o wklęsłym profilu.
KRAJ POCHODZENIA: Francja
INNE: Baskijska nazwa "Pottok" znaczy "mały koń". Kuce te żyją w górach w kraju Basków w południowo-zachodniej Francji.

SHIRE
WYSOKOŚĆ: często ponad 185 cm
WYGLĄD: Wielkie konie zimnokrwiste, bardzo często ciemnogniade z białymi odmianami na kończynach, obfite szczotki pęcinowe, grzywa i ogon.
KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania
INNE: Shire'y są największymi końmi świata. W ich ojczyźnie można je spotkać nawet jako konie wierzchowe, co wynika z tradycji angielskiego rycerstwa.

SZETLANDZKI KUC
WYSOKOŚĆ: 81 - 107 cm, kuce typu "mini" - do 86 cm
WYGLĄD: Mały kuc o silnej budowie ciała i głębokiej klatce piersiowej. Zwykle ma bujne owłosienie grzywy, ogona i szczotek pęcinowych. Dopuszczalne wszystkie rodzaje umaszczenia.
KRAJ POCHODZENIA: Szetlandy
INNE: Kuców tej starożytnej rasy używano na Wyspach Szetlandzkich i sąsiednich jako zwierząt jucznych i pociągowych. Dzisiaj służą głównie jako wierzchowce dla dzieci.

TARPAN
WYSOKOŚĆ: ok. 130 cm
WYGLĄD: Mały wzrost, spora lecz nie ciężka głowa z prostym profilem i wklęsłym czołem. Maść myszata z pręgą przez grzbiet. Krótka, stojąca grzywa.
KRAJ POCHODZENIA: Rosja
INNE: Tarpanami nazywano dzikie konie zamieszkujące niegdyś rozległe tereny południowo-wschodniej Europy oraz zachodniej Syberii. Wytępione je ostatecznie w drugiej połowie XIX wieku.

WALIJSKI KUC
WYSOKOŚĆ: W swojej ojczyźnie kuce te nie mogą być wyższe niż 137 cm. W hodowli na kontynencie wysokość kuców może dochodzić do 148 cm.
WYGLĄD: Lekki, elegancki kuc wierzchowy. Szlachetna, pełna wyrazu głowa, dobrze osadzona szyja. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia z wyjątkiem srokatego.
KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania
INNE: Kuc walijski powstał wskutek krzyżowania walijskiego kuca górskiego z większymi kucami wierzchowymi.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz